La gran nit dels crítics

16.03.2016

Els Premis de la Crítica arriben a la divuitena edició amb algunes novetats al palmarès i una ferma voluntat de continuació. L’acte de lliurament tindrà lloc el 21 de març –en el marc de les celebracions del Dia Mundial del Teatre del 27 de març–, a l’Antiga Fàbrica Estrella Damm i, com l’any passat, serà conduït pels periodistes culturals Anna Pérez Pagès i Toni Puntí. Al Núvol sortegem cinc entrades dobles. Si voleu entrar al bombo, envieu un correu a info@nuvol.com.

Pol López a El curiós incident del gos a mitjanit

Pol López a El curiós incident del gos a mitjanit

En aquesta nova convocatòria, organitzada per segon any per Recomana, Associació per a la Promoció de les Arts Escèniques, els guardons estrenen noves distincions. Per primer cop se concedirà el premi Arts de Carrer. A més, els premis de dansa s’amplien amb la incorporació de les noves categories de coreògrafballarí, ballarina i solo.

El Premi Gonzalo Pérez de Olaguer, creat l’any 2010 en homenatge a un dels degans de la crítica barcelonina, distingirà enguany la trajectòria de Ros Ribas, fotògraf especialitzat en arts escèniquesEl jurat de Teatre també ha decidit concedir un Premi Especial a l’actriu Núria Espert.

Durant la cerimònia també es farà pública la guanyadora del Premi Anita, concedit per l’Agrupació Dramàtica de Barcelona (ADB) en memòria de l’actriu Anna Lizaran, i que reconeix la millor actriu revelació de teatre.

Més enllà de la festa i els guardons, des de l’organització dels premis es vol impulsar la relació entre la crítica i els professionals de les arts escèniques tenint el debat com a eix vertebrador. Per això, gràcies al suport de la Fundació SGAE, s’inicia l’activitat Debats Crítics.

Els finalistes de les diferents categories, segons la deliberació dels diferents jurats, són els següents:

Teatre

Espectacle:

El curiós incident del gos a mitjanit (Fundació Teatre Lliure)

El Público (Teatre Nacional de Catalunya / Teatro de la Abadía)

L’art de la comèdia (Teatre Nacional de Catalunya)

Espectacle internacional:

Die Ehe der Maria Braun (Thomas Ostermeier / Schaubühne de Berlin)

En avant, marche! (Alain Platel i Frank van Laecke / NT Gent i Les Ballets C de la B)

The Civil Wars (Milo Rau / International Institute for Political Murder i F.I.N.D.’15 de la Schaubühne de Berlin)

Director:

Julio Manrique (El curiós incident del gos a mitjanit)

Lluís Pasqual (El rei Lear)

Àlex Rigola (Marits i Mullers / El Público)

Actriu principal:

Anna Alarcón (Psicosi de les 4.48)

Míriam Iscla (Dona no reeducable)

Clara Segura (Conillet i Una giornata particolare)

Actor principal:

Pablo Derqui (Una giornata particolare)

Lluís Homar (L’art de la comèdia)

Pol López (El curiós incident del gos a mitjanit)

Actriu de repartiment:

Marta Angelat (Vilafranca)

Mima Riera (Mammón! i Cleòpatra)

Mar Ulldemolins (Incerta glòria i Marits i mullers)

Actor de repartiment:

Manel Barceló (Vilafranca)

Ramon Madaula (El rei Lear)

Manel Sans (Trilogia Tot pels diners)

Musical:

Molt soroll per no res (Teatre Nacional de Catalunya)

Shaking Shakespeare (Moisés Maicas)

Sugar (Som-Hi Films)

Text:

Conillet (Marta Galán)

Mammón (Nao Albet i Marcel Borràs)

Vilafranca (Jordi Casanovas)

Dramatúrgia / Adaptació:

Al nostre gust (Marc Artigau i Oriol Broggi)

Incerta glòria (Àlex Rigola)

Somni americà (Oriol Tarrasón)

Espai escènic:

L’art de la comèdia (Lluc Castells i Jose Novoa)

El Público (Max Glaenzel)

El rei Lear (Alejandro Andújar i Lluís Pasqual)

Il·luminació:

Ciara (Lluís Serra i Martí Torras Mayneris)

El Público (Carlos Marquerie)

Molt soroll per no res (Albert Faura)

Vestuari:

Amor & Shakespeare (Maria Araujo)

El rei Lear (Alejandro Andújar)

Molt soroll per no res (Míriam Compte)

Disseny de vídeo:

El curiós incident del gos a mitjanit (Mar Orfila)

Només són dones (Lala Gomà)

Una giornata particolare (Francesc Isern)

Espai sonor:

El curiós incident del gos a mitjanit (Damien Bazin)

El Público (Nao Albet)

Incerta glòria (Nao Albet)

Sala:

El Maldà

Hiroshima

Sala Flyhard

Noves tendències:

Cosas que se olvidan fácilmente (Xavier Bobés)

La posibilidad que desaparece frente al paisaje (El Conde de Torrefiel)

Please continue, Hamlet (Roger Bernat i Yan Duyvendak)

Revelació:

Lali Àlvarez (Ragazzo)

Oriol Pla (Ragazzo i Be God Is)

Quim Àvila (Ricard de 3r)

Teatre familiar / per a joves

Espectacle familiar:

Faboo (Escena Creativa)

Momo (Companyia de Teatre Anna Roca)

Patufet, el musical (Anexa)

Espectacle per a joves:

Ragazzo (Teatre Tot Terreny)

Ricard de 3r (À trois teatre)

Wasted (Íntims Produccions)

Dansa

Espectacle:

Foot-Ball (Gelabert / Azzopardi)

Medea (Thomas Noone Dance)

Vorònia (Marcos Morau / La Veronal)

Espectacle internacional:

À louer (Peeping Tom)

El llac dels cignes (English National Ballet)

The blind poet (Needcompany)

Ballarina:

Lali Ayguadé (Bèsties)

Lorena Nogal (Vorònia i Zelenstova de Marcos Morau / La Veronal)

Rocío Molina (Bosque Ardora)

Ballarí:

Farruquito (Los Farruco y los Amaya)

Juan Carlos Lérida (Al cante)

Manuel Rodríguez (Vorònia de Marcos Morau / La Veronal)

Coreografia:

A place to Bury Strangers (Roberto Olivan / versió SAT Teatre)

Fuck-In-Progress (Jordi Cortés)

Time Takes The Time Time Takes (Guy Nader i María Campos)

Solo:

Bye (Mats Ek interpretat per Sylvie Guillem)

Bailografía (Juan Carlos Lérida)

Wakefield Poole: visiones y revisiones (Mauricio González)

ARTS DE CARRER

Compra’m (Insectotròpics)

CaRRoussel (La Reial)

La partida (Vero Cendoya)